Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy - co robić?


Większość kierowców biorących udział w kolizjach bądź wypadkach drogowych dobrze wie, jak ciężko jest uzyskać odpowiedniej wysokości odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy owego zdarzenia. Niestety, sytuacja ta należy do bardzo często spotykany proceder, jeżeli chodzi o towarzystwa ubezpieczeniowe, w którym my jako osoba poszkodowana otrzymamy odszkodowanie niepokrywające w całości wyrządzonych szkód.

Oczywiście jedną z podstawowych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić w takich przypadkach, jest złożenie odwołania od tej decyzji, i należy to zrobić  jak najszybciej, jednak tak naprawdę mamy na to nawet 3 lata od momentu otrzymania pisma od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli chodzi o sam wniosek odwoławczy, to powinien on przede wszystkim zawierać zarówno nasze pełne dane wraz z adresem, jak i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym uzyskaliśmy negatywną dla nas decyzję, jeżeli chodzi o odszkodowanie. Oprócz tego muszą się tam znaleźć również data oraz numer szkody, wysokość odszkodowania, jakie chcemy uzyskać oraz oczywiście pełną listą argumentów uzasadniających, dlaczego nie zgadzamy się z decyzją o zaniżonej kwocie odszkodowania. Poza samym wnioskiem odwoławczym warto również dostarczyć do ubezpieczyciela wszelkie dowody, które pomogą nam w zwiększeniu kwoty odszkodowania, a należą do nich między innymi rachunki za naprawy, zdjęcia z wypadku oraz opinia zewnętrznego rzeczoznawcy samochodowego.

Dalsze kroki w walce o wyższe odszkodowanie

Oczywiście zdecydowanie się na odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego to nie jedyna możliwość, jaką mamy w walce o wyższe odszkodowanie, ponieważ istnieją tu tak naprawdę jeszcze dwa kroki w tym kierunku. Jeżeli nasz wniosek odwoławczy zostanie odrzucony, wówczas możemy zgłosić się o pomoc do Rzecznika Finansowego bądź też sprawdzonej kancelarii adwokackiej w celu podjęcia próby polubownego porozumienia pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a osobą poszkodowaną. Gdy zaś i ten krok nie przyniesie rezultatu, pozostanie nam już tylko walka o wyższe odszkodowanie na drodze sądowej. Pamiętajmy jednak, iż rozprawa sądowa to proces, który może trwać nawet kilka lat.

Wróć