Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Za jakie szkody na mieniu można dochodzić odszkodowania?


Ubezpieczenie jest najlepszą formą ochrony, zwłaszcza przed niespodziewanymi wydarzeniami. W chwili uszkodzenia mienia towarzyszą nam ogromne emocje, szczególnie jeśli szkody dotyczą mieszkania lub domu jednorodzinnego, którego jesteśmy właścicielami. Jednak nawet w trudnej sytuacji można uzyskać pomoc i warto starać się o odszkodowanie. Kiedy można to zrobić?

Szkoda na mieniu – o co dokładnie chodzi?

Definicję szkody określają szczegółowe przepisy, które mają za zadanie uwzględnić możliwe do zaistnienia sytuacje. Mówiąc wprost, jest to naruszenie przedmiotu będącego naszą własnością. Może ono być dla nas wyjątkowo niekorzystne, gdyż prowadzi często do pozbawienia przyszłych korzyści lub utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do takiej szkody może dojść w wyniku różnych sytuacji:

  • nieszczęśliwego wypadku,
  • celowego działania osób trzecich,
  • nieprzewidzianego zdarzenia, na które nie mieliśmy wpływu.

Przepisy przewidują możliwość naprawy wyrządzonej szkody: albo poprzez odszkodowanie, czyli wypłacenie odpowiedniej kwoty z polisy poszkodowanego lub sprawcy, albo przez przywrócenie do wyjściowego stanu. Pierwsza metoda jest o wiele bardziej popularna, ale niezbędna może okazać się pomoc kancelarii radcy prawnego.

Jakie szkody kwalifikują do uzyskania odszkodowania?

Do najczęściej występujących roszczeń dotyczą te, które związane są ze zniszczeniem nieruchomości np. w wyniku działań zmiennych warunków pogodowych (wichura, zalanie w wyniku opadów, uderzenie pioruna), zalaniem mieszkania (przez właściciela lub sąsiada), uszkodzeniem samochodu lub maszyny, zniszczeniem upraw lub budynków gospodarskich.

To, co stanowi podstawę do wypłacenia pełnego lub częściowego odszkodowania to przede wszystkim zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi i udokumentowanie poniesionej straty poprzez: zdjęcia, protokół policyjny, zeznanie świadka, oświadczenie. Często zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża wartość odszkodowania, dlatego niezbędna może być pomoc prawnika w dochodzeniu swoich praw.

Wróć