Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy?


Samochód to zazwyczaj niezbędny pojazd do prowadzenia działalności. Bez niego wiele kwestii jest utrudnionych, dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców posiada przynajmniej jedno auto. Jednak czasem ulega ono jakiejś awarii, wypadkowi, stłuczce, czy zostaje skradziony. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy przysługuje nam samochód zastępczy? Sprawdź to w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

Samochód zastępczy - komu przysługuje? 

Auto zastępcze przysługuje osobie poszkodowane w wyniku wypadku lub kolizji drogowej. W takiej sytuacji ma ona prawo do skorzystania z samochodu zastępczego, którego koszt ponosi ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia drogowego. Mimo że panuje błędne przekonanie, że auto zamienne przysługuje jedynie przedsiębiorcom, to jednak należy wiedzieć, że takie prawo przysługuje również osobom prywatnym.

Wiele osób się zastanawia, jak wygląda kwestia samochodu zastępczego w przypadku gdy poszkodowana osoba posiada więcej niż jeden pojazd. Jeśli istnieje inne auto, z którego poszkodowany może korzystać podczas naprawy, to ubezpieczycielowi przysługuje prawo do odmowy pokrycia kosztów związanych z wynajęciem samochodu, aczkolwiek nie zawsze. Na przykład: jeśli przedsiębiorca jest właścicielem dwóch samochodów, ale drugi użytkuje ktoś inny - a więc co za tym idzie: poszkodowany nie ma innego samochodu, to ubezpieczyciel musi pokryć koszty wynajmu pojazdu zastępczego z OC.

Samochód zastępczy - kiedy przysługuje?

Pojazd zastępczy przysługuje osobom, których samochód został uszkodzony wskutek kolizji lub wypadku drogowego. Jeśli doszło jedynie do częściowej szkody, to osoba poszkodowana ma prawo do samochodu zastępczego od dnia zdarzenia. Może z niego korzystać do czasu odebrania auta z warsztatu. Czasem jednak bywa tak, że nie da się naprawić samochodu - co może być spowodowane zbyt wieloma uszkodzeniami - w takim wypadku najprawdopodobniej ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą. W związku ze szkodą całkowitą osobie poszkodowanej przysługuje prawo do korzystania z samochodu zastępczego tak długo, aż otrzyma ona odszkodowanie.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości czy problemy związane z otrzymaniem samochodu zastępczego, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii radcy prawnego, gdzie uzyskamy odpowiednią pomoc. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Wróć