Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Kiedy można dochodzić odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?


Po śmierci bliskiej osoby często nie mamy w głowie żadnych spraw doczesnych, a najmniej wówczas myślimy o pieniądzach. Dobrze jest jednak wiedzieć, że mamy wówczas prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli śmierć wynikła na przykład na skutek wypadku drogowego lub innego czynu zabronionego, odszkodowanie będzie przysługiwało wszystkim osobom należącym do najbliższej rodziny, czyli dzieciom, mężowi lub żonie, rodzicom, wnukom oraz dziadkom, jeśli ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu. Warto wiedzieć, że mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie także w sytuacji, gdy ze zmarłym łączyły nas silne więzy emocjonalne, czyli na przykład tworzyliśmy konkubinat.

Kto wypłaci odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby?

Jeśli ktoś z naszych bliskich zginął w wypadku drogowym, pieniądze możemy otrzymać od zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca śmierci miał wykupioną polisę. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak akt zgonu, dowody potwierdzające pogorszenie sytuacji życiowej oraz notatkę policyjną na temat śmierci. Przydatny będzie też dokument określający pokrewieństwo. Na szczęście, jeśli sprawca nie miał wykupionego OC, wypłatę roszczeń zapewni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście warto wiedzieć, że odszkodowania za wypadek przysługują nie tylko w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła na miejscu, ale również, gdy poszkodowany spędził później czas w szpitalu.

Odszkodowanie, a wypadek w pracy.

Jeśli śmierć nastąpiła jako skutek wypadku w zakładzie pracy, należy zgłosić się po odszkodowanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tej sytuacji jednorazowe odszkodowanie otrzyma małżonek, dzieci oraz rodzice (jeśli w dniu śmierci prowadzili z poszkodowanym gospodarstwo domowe). Wniosek należy złożyć u pracodawcy zmarłego, który później wyśle go do ZUS.

Wróć