Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Jak wygląda odszkodowanie w przypadku tzw. szkody całkowitej?


Samochód po kolizji lub wypadku drogowym może zostać zniszczony w tak dużym stopniu, że jego naprawa będzie nieopłacalna. Może dojść również do tego, że przywrócenie pojazdu do stanu sprzed takiego zdarzenia jest niemożliwe. Towarzystwo ubezpieczeniowe może wówczas stwierdzić wystąpienie tzw. szkody całkowitej. Jak wypłacane jest wówczas odszkodowanie?

Czym jest szkoda całkowita?

Szkoda całkowita występuje, gdy przywrócenie pojazdu do stanu sprzed kolizji lub wypadku jest niemożliwe z ekonomicznego punktu widzenia. O szkodzie tej mówi się, gdy:

  • samochód nie nadaje się do naprawy,
  • koszt ewentualnej naprawy byłby wyższy niż wartość pojazdu sprzed wypadku.

Poszkodowany może w takich sytuacjach liczyć na wypłatę pewnej kwoty z odszkodowania. Kwotę odszkodowania oblicza towarzystwo ubezpieczeniowe.  W wielu przypadkach może ona być niższa, niż poszkodowany spodziewa się otrzymać.

Jeśli masz problem z pozytywnym rozwiązaniem swojej sprawy, skontaktuj się z nami. Nasza kancelaria pomoże Ci w dochodzeniu odszkodowania w Poznaniu.

Jak ustalana się odszkodowanie?

W przypadku szkody całkowitej odszkodowanie z ubezpieczenia OC jest ustalane w wyniku pomniejszenia wartości pojazdu przed jego uszkodzeniem o pozostałości, czyli o wartość uszkodzonego pojazdu. Koszty naprawy są szacowane na podstawie sumy kosztów części zamiennych i robocizny.

Z kolei próg opłacalności naprawy z tytułu ubezpieczenia AC jest wyznaczony przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zwykle jest on określany na poziomie 60% - 80% wartości pojazdu. Wysokość odszkodowania jest tu ustalana podobnie jak w przypadku likwidacji z OC. Trzeba zatem sprawdzić, czy wartość wraku nie została zawyżona przez ubezpieczyciela, a przez to obniżona kwota do wypłaty z odszkodowania. 

Wróć