Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Czy za wypadek w autobusie przysługuje odszkodowanie?


Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich był pasażerem, który doznał urazu w autobusie komunikacji publicznej, należne jest w takiej sytuacji odszkodowanie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej procedurze oraz jaką postać mogą przybrać roszczenia odszkodowawcze?

Odszkodowanie za wypadek w autobusie

Obecnie obowiązują przepisy, wedle których to właściciel danego środka komunikacji miejskiej albo jego użytkownik ponoszą tzw. odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Reguła ta ma kilka konsekwencji. Oznacza przede wszystkim to, że właściciel autobusu nie jest zwolniony z odpowiedzialności nawet wtedy, gdy do zdarzenia doszło choćby z powodu jazdy po oblodzonej drodze (czynnik zewnętrzny).

Zakres odszkodowań za wypadek w autobusie

W praktyce zakres uzyskanego odszkodowania może być różny i zawsze zależne jest to od sytuacji oraz jej skutków. Może być to zadośćuczynienie za krzywdę lub po śmierci osoby najbliższej, ale także zwrot kosztów w przypadku konieczności leczenia lub rehabilitacji, jeśli zdarzenie doprowadziło do uszczerbku na zdrowiu wymagającego podjęcia właśnie takich kroków. Uzyskane odszkodowanie ma często także formę renty. Inne roszczenia odszkodowawcze, o które można się ubiegać to:

  • wydatki na pobyt w placówce oferującej usługi medyczne (np. sanatorium),
  • wydatki związane z koniecznością wdrożenia szczególnej diety,
  • zadośćuczynienie za straty w zarobkach,
  • zwrot kosztów związanych z koniecznością przyuczenia do wykonywania innego zawodu.

O tym trzeba pamiętać

Ważną kwestią jest to, że pasażer może domagać się odszkodowania przede wszystkim wtedy, gdy posiadał bilet podróżny. Ten ostatni stanowi ważną umowę zawartą z przewoźnikiem i jest istotnym elementem dowodowym po wypadku oraz związanym z nim postępowaniem odszkodowawczym.

Jak widać po wypadku w autobusie pasażerowi przysługuje odszkodowanie, jednak procedura ubiegania się o takowe nie zawsze jest łatwa. Dlatego przydatnym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy prawnej, właśnie w zakresie odszkodowań, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie świadczenia.

Wróć