Kariera w kancelarii prawnej. Dołącz do grona adwokatów, radców, aplikantów
Tel./fax +48 61 842 74 47, e-mail: sekretariat@sangowski.pl
Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Sangowski Od 20 lat prawo ubezpieczeń i odszkodowania 20 lat doświadczenia w obronie dobra klienta Rzetelność, efektywność, specjalizacja Nieszablonowy sposób działania

Co robić gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?


Pieniądze wypłacane przez ubezpieczyciela bywają naprawdę pomocne, szczególnie w nagłych, nieprzyjemnych sytuacjach. Zdarza się jednak, że firma ubezpieczająca zaniża wysokość odszkodowania lub odmawia jego wypłacenia. Do naszej kancelarii często zgłaszają się osoby, które nie wiedzą jak zachować się w takiej sytuacji. Warto wiedzieć, że od negatywnej decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Jeśli odwołanie okaże się niewystarczające, można również skierować sprawę do sądu.

Kiedy i w jaki sposób się odwołać?

Odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego można właściwie w każdej sytuacji, gdy wydaje nam się, że nie ma ono racji. Warto jednak wspomnieć o kilku przypadkach, w których możemy się spodziewać odmowy: gdy ubezpieczony nie opłacił należnej składki, jeśli podał informacje niezgodne z prawdą albo zataił dane, jeśli celowo i umyślnie wyrządził szkodę, gdy nie ma wystarczających dowodów potwierdzających zaistnienie danego zdarzenia.

Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela, poszkodowany ma zwykle trzy lata od momentu otrzymania dokumentu ze stanowiskiem towarzystwa. Nie warto jednak tego odkładać. W piśmie należy opisać, z czym poszkodowany się nie zgadza i jakie ma oczekiwania w kwestii odszkodowania. Dobrze również powołać się na przepisy. Towarzystwo ma na odpowiedź 30 dni, a w skomplikowanych sprawach ten czas może zostać wydłużony do 60.

Odwołanie zostało odrzucone – co dalej?

Kolejnym krokiem po odrzuceniu odwołania jest kontakt z Rzecznikiem Finansowym, który jako mediator może opowiedzieć się za którąś ze stron sporu albo pozostać neutralny. W przypadku, kiedy odwołanie i mediacje nie przyniosą pożądanego efektu, można podjąć najbardziej radykalne w takiej sytuacji kroki, czyli wejść na drogę sądową. Bywa to kłopotliwe, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tego typu postępowaniem do czynienia, dlatego specjaliści z naszej kancelarii, chętnie udzielą profesjonalnego wsparcia i pomogą przygotować stosowne dokumenty oraz zajmą się powierzoną sprawą. Dołożymy wszelkich starań, aby powstały spór był rozwiązany w sposób uczciwy, z uwzględnieniem Państwa potrzeb.

Wróć